You are here

District Governors

 

District 20:

* = deceased

+= same

District 20-O  
Warren S. Barlow + 1921-1922      * Robert Little  1968-1969
Warren S. Barlow + 1922-1923p/o *       John J. Reynolds (CC)  1969-1970      *
I. Lewis Dreeben + 1922-1923p/o *       Thomas A. Ciccone  1970-1971      *
I. Lewis Dreeben + 1923-1924      * Martin "Ted" DeMond  1971-1972      *
Ivan Flood 1924-1925      * H. Hicks Waldorf  1972-1973      *
Thomas D. Austin 1925-1926      * Charles Johnson  1973-1974
Clarence F. Hozkamp 1926-1927      * Chris Confrey (CC)  1974-1975
Thomas J. Nagle 1927-1928      * Frank Gesualdo  1975-1976      *
William Yungstrom 1928-1929      * Harry LaValley  1976-1977      *
Alexander T. Wells 1929-1930      * Joseph Antonelli  1977-1978      *
Thomas B. Lee 1930-1931      * Daniel J. Leo  1978-1979      *
Edward J. Murphy 1931-1932      * Joseph Petras  1979-1980
Robert Forrest 1932-1933      * Bud Nichols  1980-1981      *
Hugh Kafka 1933-1934      * Albert Juliano  1981-1982
Henry F. Hand 1934-1935      * Sam Crescini  1982-1983      *
Herbert A. Dye 1935-1936      * Wilfred Roehe +  1983-1984
George E. Elder  1936-1937      * Leon Pianka (R1/CC)  1983-1984
Dr. Robert J. Bennett 1937-1938      * Cecil "Botch" Bryan  1984-1985      *
District 20-S   John H. Crofoot (VCC)  1985-1986      *
Edward A. Gibson  1938-1939      * Timothy Dempsey  1986-1987
R. Donald Slee  1939-1940      * John Thorpe  1987-1988      *
Dr. Robert Jamieson  1940-1941      * Mike Diaz  1988-1989
A.J. Bohnsack  1941-1942      * Walter Marquez  1989-1990      *
Charles E. Gradwell  1942-1943      * Ted Blair  1990-1991      *
Fred J. Diesing  1943-1944      * Frank "Bud" Stahli  1991-1992      *
William R. Knapp  1944-1945      * Earl Johns  1992-1993
John H. Lewis  1945-1946      * Chris Liopiris  1993-1994
Bert Bishop  1946-1947      * Peter Incalcaterra  1994-1995
Frank R. Alger, Sr.  1947-1948      * Franklin Smith  1995-1996      *
Royal A. Wray  1948-1949 Ed Blodgett  1996-1997      *
District 20-O   Jesse Henderson  1997-1998
Paul Patchin (ID)  1949-1950      * JoAnn Sarna  1998-1999      *
William Bahntge  1950-1951      * Ted Zager 1999-2000
Edward W. Light, Sr.  1951-1952      * John Wargo (CC)  2000-2001
Alwin Feuerstein (CC)  1952-1953      * Kirk VanSwearingen  2001-2002
Jim Jamieson  1953-1954 Glynn Meggison   2002-2003      *
John W. Powell  1954-1955      * Bill Fitzgerald (VCC)  2003-2004
Bernard G. Schamberg  1955-1956      * Ed Budd   2004-2005
William Stall  1956-1957      * Frank Bartolotti   2005-2006
Robert J. Pagnucco  1957-1958      * Joyce Maier +(VCC)  2006-2007
Patrick Mataraza  1958-1959      * John Capen   2007-2008
Thomas M. Kelly  1959-1960      * Melanie Wargo   2008-2009
Frank M. Sears  1960-1961      * Clifford W. Youngs   2009-2010
Walter Eckel  1961-1962      * Stuart S. Wizwer  2010-2011
J. Wilson Tinney (CC)  1962-1963  Peter J. Lyons  2011-2012
James Miller  1963-1964      *  Joyce Maier +  2012-2013
Oliver Tweedy  1964-1965      *  Wilfred Roehe +  2013-2014
Curtis Smoyer  1965-1966      *  Manny Pardo  2014-2015
Bernard Keiles  1966-1967      * William (Bill) Shembeda 2015-2016
Albert LaVine (ID)  1967-1968      * Mark Jones 2016-2017
    Ilene Wizwer 2017-2018